RobinsonLetní táboryPříměstské táboryŠkoly v příroděLyžařské kurzyO násKontakt

O nás > Asociace dětské rekreace

Asociace dětské rekreace ČR

 

Manifest přípravného výboru Asociace dětské rekreace ČR

S. O. S. ČESKÝCH TÁBORŮ

 

Manifest ke stažení v .pdf

 

V návaznosti na iniciativu České rady dětí a mládeže ze dne 16. 4. 2020 cítíme potřebu společně se vyjádřit k aktuální situaci kolem ne/pořádání dětských táborů v letošním roce, a to jménem bezmála čtvrt milionu dětí, které se v ČR každoročně účastní letních táborů.

 

S narůstajícím znepokojením sledujeme zprávy v médiích, které si navzájem občas zcela protiřečí – v mnoha případech máme zároveň i velké pochybnosti o logice případných uvažovaných omezení. Z každodenní komunikace s rodiči dětí vnímáme, že je zmíněná schizofrenie veřejných prohlášení velmi znejišťuje a dezorientuje. Zároveň oceňují naši vůli tábory pořádat a velmi se obávají, že by se poprvé v historii letní tábory nekonaly, případně byly povoleny pouze pro nízký počet účastníků.

 

V době zahájení prázdnin budou některé děti doma už téměř tři měsíce. Po uvolnění restrikcí budou hledat využití volného času. Kam půjdou? Co budou dělat? Jak to vyřeší rodiče, kteří mnohdy již vyčerpali svou dovolenou, a potřebují jít do práce? Co udělá pětiměsíční pobyt mimo kolektiv s dětskou psychikou?

 

Děti, kterým by byla účast na táboře upřena, by tak v mnoha případech zůstaly odkázány na aktivity ve městech s následným každodenním návratem do domácího prostředí. Opravdu je tato varianta menším bezpečnostním rizikem, než pobyt v uzavřeném kolektivu uprostřed lesa?

 

Nyní často zmiňovaný limit 50 dětí na jednom běhu je podle nás zcela iracionální v případech, kdy je areál tábora disponován a schválen k pobytu např. 200 dětí. Ve větších areálech totiž kontakt děti probíhá především v rámci jejich oddílu (ten čítá 8 – 16 dětí) – zajistit zvýšenou míru oddělení jednotlivých oddílů je pak mnohem snazší právě v případech, kdy areál tábora vedle ubytovací kapacity nabízí i četné další venkovní a vnitřní prostory pro oddílovou činnost. Stanovit jeden početní limit pro všechny typy táborů (a velikostí i vybavením zcela nesrovnatelných areálů) je jako chtít určovat, kolik plavců může denně do bazénu bez určení jeho velikosti a zázemí.

 

Od 25. května má začít otevírání škol – do nich se vrátí bezesporu mnohonásobně víc dětí, než kolik se jich chystá na tábor. Zdržovat se přitom budou v uzavřených prostorách. Na táborech se většina aktivit odehrává v lese, na louce, na hřišti, zkrátka ve velkých venkovních prostorách. Co přináší větší riziko?

 

Od téhož data se předpokládá otevření všech provozoven včetně hotelů, restaurací, plaveckých bazénů, či nákupních center s desítkami tisíc denních návštěvníků. Opravdu si myslíte, že v porovnání s tím je účast na dětském táboře rizikovější?

 

Je jistě řada opatření, která jsou bezesporu smysluplná a nutná. A právě taková opatření, jejich zavedení a dodržování by mělo být společným cílem pořadatelů táborů, rodičů dětí a hygieniků – jsme připraveni o nich jednat a zajistit jejich plnění při organizaci našich táborů.

 

A ještě pár slov k ekonomickým otázkám, které s sebou organizace dětských táborů neoddělitelně přináší. Zatímco hotel, obchod či divadlo bude mít zavřeno tři měsíce a zbývajících devět měsíců letošního roku může pracovat na snížení svých ztrát, majitelům táborových areálů, které jsou v mnoha případech užívány výlučně o prázdninách, by tímto rozhodnutím vznikla škoda ve výši celoročního příjmu, což je bezesporu likvidační. Ve stejně neutěšené situaci by se ocitly i cestovní kanceláře, agentury a spolky, zaměřené na dětskou letní rekreaci. Ministerstvo pro místní rozvoj hovoří o nutnosti podpory cestovního ruchu – jsme jeho nedílnou součástí. Na jedné straně tedy paní ministryně Dostálová mluví o jeho podpoře – na straně druhé hrozí regulérní likvidace jednoho jeho podstatného segmentu.

  • Jakým způsobem by stát vzniklé škody v řádu stovek milionů kompenzoval?
  • Kdo a jak by řešil ušlé mzdy desítek tisíc brigádníků a stálých zaměstnanců, ušlé zisky dodavatelů zboží a služeb, a další astronomické náklady, např. za reklamu a propagaci?
  • Jak by stát pomohl majitelům osiřelých táborových základen a areálů?
  • A především – jak by se stát postavil k zoufalé situaci organizátorů, na něž se – na rozdíl od cestovních kanceláří – zatím nevztahuje možnost vystavení voucheru s případným odložením vratky až na září 2021?

 

Naprosto chápeme, že v těchto dnech ještě není možné určit definitivní podobu průběhu letních prázdnin. Zároveň ale naléhavě žádáme kompetentní činitele, aby při svém rozhodování brali v potaz i názory nás – tedy těch, kteří s dětskými tábory, jejich problematikou a organizací mají mnohaleté zkušenosti. Velice rádi se o ně při případném jednání podělíme.

 

Děkujeme, že vezmete v potaz naše názory a připomínky, které i nadále úzce koordinujeme s Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), a věříme, že svým konečným rozhodnutím potěšíte více než dvě stovky tisíc dětí (a takřka dvojnásobný počet jejich rodičů) umožněním konání dětských táborů v plném rozsahu po celou dobu letošních letních prázdnin.

 

Za přípravný výbor Asociace dětské rekreace ČR:

Václav Vaněček / První táborová z.s.

Petr Nový / Centrum Robinson

Ing. Miroslav Topinka / CK Topinka

Mgr. Josef Valter / Děti bez hranic

Bc.Jiří Špaček / Outdoor Aliance

Michal Chmelař / Agentura TAPAZA

Radoslav Kraus / Agentura 7

Jiří Hnilička / CK Agentura H+H

Mgr. Eva Hanzalová / DT Nový Řadov z.s.

Ing. Marek Hanuš / Agentura HAUL

Alexandr Hupcej / Eldorádo z.s.

Mgr. Jan Krčmář / T-CAMP, z.s.

Mgr. Roman Houška / Star Line s.r.o.

Bc. Jaroslav Syrovy / CentrumDeti.cz

DiS Ing. Vladimír Šasek / CK Sindibád s.r.o.

Dagmar Mrázek Havelková / Dareba z.s.

Martin Ďurina / Hutě Resort s.r.o.

Tom Ristovský /Zvědavý medvěd z.s.

 

Asociace dětské rekreace ČR je nově vzniklá platforma sdružující pořadatele dětských táborů, škol v přírodě, sportovních soustředění a dalších pobytů pro děti a provozovatele rekreačních středisek. Jejím účelem je v současnosti koordinace postupů jednotlivých členů při rozvolňování ochranných opatření a zjednodušení procesu při vyjednávání s vládními aktéry o pořádání letních dětských táborů.

 

Centrum Robinson
Telefon: +420 739 465 490 , E-mail: info@ckrobinson.cz